Založ si blog

Správa o stave sociálnej demokracie na Slovensku

Sociálna demokracia je presne taká, akú ju Fedor Flašík založil. Zakladal ju so zlatou reťazou na krku a s drahou cigarou v ústach. Súd práve prepustil podvodníka, ktorý na Ponziho pyramíde oklamal ľudí o 50 miliónov. Späť do rokov deväťdesiatych.

Za Československa sociálna demokracia nemala dejiny. Boris Zala alebo profesor Laluha by možno nesúhlasili, ale je to fakt. Pár mien, ktoré si dnes nikto nepamätá, najmä, vždy šli buď s Čechmi, alebo s komunistami – nemali vlastnú agendu. Po nežnej revolúcii sa začali sociálnymi demokratmi nazývať pohrobkovia komunistov, ktorí sa ale na schôdzach stále súdruženkovali. Sociálna demokracia ešte nevznikla. Čakala na „mediálneho mága“, ktorý bude potrebovať niečo na Mečiarove miesto ale s obrúsenými hranami.

A tak vznikla sociálna demokracia. So vstupným kapitálom prvej generácie mečiarovských privatizérov. Mimochodom, dnes si už nikto nespomenie, že pôvodne to ani sociálna demokracia nemala byť, bola to „strana stredu“, samotný Fico sa výrazne vyhradzoval proti pravici aj ľavici. Je veľmi symbolické, že zakiaľ čo už spomínaná prvá generácia Mečiarových privatizérov začala vymierať, v straníckych salónikoch a vlastne doslova aj v poslaneckých laviciach sedí už druhá generácia. Potomkovia tých, čo jediným škrtom ukadli miliardové majetky, takže dnes nemáme nemocnice, nemáme metro v Bratislave, železnice sú v stave ako pred päťdesiatimi rokmi atď.

Tento automat na peniaze sa súborným názvom volá sociálna demokracia. Je založený na hlúposti voliča – ako povedal nebohý  Flašík, keď idem zakladať 20-30% stranu, asi sa vyseriem na nejakú intelektuálnu komunikáciu, nebudem rozprávať o vízii krajiny.

Je preto humorné, že sa do politickej vírivky nechali zlákať odborári alebo „intelektuáli“ ako Eduard Chmelár. Je jasné, že ľavici o nejaké intelektuálne tieto nikdy nešlo. Vždy šlo o peniaze. Ľudia ako Chmelár sú bez osobnej integritiy, včera vykrikovali proti oligarchom, dneska pre nich píšu za misku šošovice. Vyrúbané stromy? Prepúšťanie mafie? Až teraz sa v skutočnosti začínajú písať dejiny sociálnej demokracie na Slovensku.

Vymierame. Ale príliš pomaly

16.04.2024

Hlad na svete nie je preto, že nedokážeme nasýtiť chudobných, ale preto, že nedokážeme nasýtiť sociálnu demokraciu. Opatrenie zrušiť benefity na zubára… toto opatrenie – je namierené proti mladým rodinám s malými deťmi. S dvomi školopovinnými dietkami vás návštevy u zubára stoja stovky eur. Živíme sa tak ako sa živíme. Určite to nie je namierené proti [...]

Ľavica plní v spoločnosti úlohu syfilisu

09.02.2024

Správa o stave ľavice na Slovensku: Korupcia už nie je trestná. Vláda posiela obrovské čiastky zbrojným barónom, ktorí sa topia v ziskoch. Došlo k bezprecedenntnému zvýšeniu sociálnych odvodov pre ľudí, čo zarábajú viac ako 650 euro mesačne. Súkromné zdravotné poistovne si vyplácajú obrovské zisky z povinných odvodov (po novom sa Ficovi a oligarchom do pokladničky [...]

Iné časy nebudú

25.10.2023

Čítal som knižku o britských premiéroch v 19. storočí. Nový premiér sa vždy dostal do sedla tak, že kritizoval starého premiéra na jednej veci – a potom, keď chytil opraty vlády, robil ten nový to isté. Alebo aj horšie. Napr. kým bol v opozícii, bol to najväčší pacifista na svete, a keď dostal do rúk armádu, stal sa z neho najväčší warmonger apod. Čo z toho [...]

čašník, práca, reštaurácia

Pracovať 35 hodín alebo mať voľné piatky? Poľsko zvažuje skrátenie pracovného týždňa

25.05.2024 09:03

Uplynulo už viac ako 100 rokov od zavedenia osemhodinového pracovného času, odvtedy sa toho veľa zmenilo, hovorí ministerka.

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj, Charkov

ONLINE: Putin prišiel už o pol milióna vojakov, tvrdí Kyjev. ISW: Rusi by využili prímerie ako prípravu na vojnu s NATO

25.05.2024 08:30, aktualizované: 09:31

Putin a Kremeľ pravdepodobne považujú víťazstvo na Ukrajine za nevyhnutnú podmienku na to, aby mohli viesť vojnu s NATO, tvrdí americký inštitút ISW.

Taiwan, čína, cvičenie

Tchaj-pej: Čínske manévre boli provokáciou voči medzinárodnému poriadku

25.05.2024 08:22

Vojenský analytik povedal, že lode čínskej armády sa k brehom Taiwanu dostali "bližšie, ako kedykoľvek predtým".

Narva

Rusko opäť provokuje. Estóncom ukradlo bóje na pohraničnej rieke

25.05.2024 08:00

Rusi v noci odstránili 24 z 50 svetelných bójí na rieke Narva. Estónci proti tomu nezasiahli, aby zabránili konfrontácii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 5233x
Priemerná čítanosť článkov: 1308x

Autor blogu

Kategórie