Založ si blog

Načo byť proti vojne, keď nie ste proti špeciálnej operácii?

 

Z ruských skladov vyšlo všeličo. Tentokrát sa zjavila nepravdepodobná zbraň – večný kandidát Edo Chmelár a jeho organizácia Zjednotení za špeciálnu operáciu. Teda pardon, Zjednotení za mier.

Diskusia sa neuberá dobrým smerom, ak sa diskutujúci nezhodnú na definícii základných faktov – každý si predstavuje niečo iné. Pán docent, nedobre činíme. Mali by sme si ujasniť pár faktov:

  • Keď v každých voľbách získate pol percenta hlasov, neznámená to, že sa nezávislý komentátor. Znamená to, že ste mimoriadne neúspešný politik.
  • Keď nemáte radi Ameriku, neznamená to, že ste neutrálny pacifista. Znamená to, že nemáte radi Ameriku.
  • Keď za dva roky napíšete 270 obsiahlych hanopisov na prezidentku, neznamená to, že ste nezávislý analytik. Znamená to že ste porazený kandidát trpiaci obsesiou a tak trochu mizogýn.
  • Keď na začiatku každého statusu napíšete polvetičku, že ste proti vojne a potom napíšete 20 odsekov, ktoré to poprú, neznamá to, že ste proti vojne. Znamená to, že začínate text alibistickou odbočkou a lacným pózovaním.
  • Keď sa nehlásite ku Kremľu vyslovenou oslavnou propagandou ako povedzme pán Blaha, neznamená to, že nešírite kremeľskú propagandu. Znamená to, že len že ju šírite rafinovanejšie neustálym spochybňovaním práva Ukrajiny na sebaobranu. A ste nekonzistentný. A tak trochu zbabelec.
  • Keď na začiatku prejavu za mier v ten istý deň ako ruský prezident vyhlási mobilizáciu, hromžíte európskym politikom akoby oni roztáčali kolesá vojny, neznamená to, že ste nad vecou. Znamená to, že kopírujete myšlienky východných samovládcov, ktorí sa nám už polroka vyhrážajú termonukleárnym holokaustom.
  • Keď každý rok 21. augusta obhahujete vpád Varšavskej zmluvy do Československa, neznamená to, že ponúkate nový pohľad na udalosti. Znamená to, že nemáte kožu na tvári a ste tak trochu kolaborant.
  • Keď 20 rokov nenávidíte Busha za jeho vojny, ale obdivujete Putina napriek jeho vojnám, neznamená to, že ste mierový aktivista. Znamená to, že ste selektívny pozér. A máte hybridné svedomie.
  • Ak denne vyprodukujete 4 strany textu o vojnových konšpiráciách, neznamená to, že ste insider, ktorý rozkľúčoval siločiary svetovej politiky. Znamená to, že sa doma nudíte a v pyžame popíjate kakauko, kým niekde padajú bomby na živých ľudí.

Pôvodne mal Pochod za špeciálnu operáciu, pardon, za mier, viesť od americkej ambasády pred ukrajinské veľvyslanectvo. Potom niekoho trklo, že po ceste je ruská ambasáda. Vypočul som celý váš prejav pred palácom hlavnej vojnovej štváčky plus útržky hromženia na Ukrajinu ostatných rečníkov a musím povedať, že veľa myšlienok mi pripomína novinové články z 22. júna 1941.

Pozrite si Gardistu z toho dňa alebo Slováka z nasledujúceho dňa – poučná lekcia z histórie žurnalistiky. Pánovi Hitlerovi ide o oslododenie ujarmených národov. Sovieti napádajú východné Prusko… Nepripomína vám to rétoriku v roku 2022? Miesto banderovcov boli vtedy boľševici, Ukrajinci boli na vine tak či tak.

Schválne, naštudujte si prejav Hitlera z onoho dňa. Vytlačili ho všetky noviny. Hitler v ňom preklína Angličanov a kladie im za vinu, že sa jeho 100 divízií rozlialo po Ukrajine a Bielorusku. Ukrajincov hlušili bombami, guľometmi, mliaždili ich pod pásmi, dobíjali tyčami… Prečo? Pretože Angličania. Rovnako ako dnes Ukrajincov hlušia, len z druhej strany a lebo Američania. Akú zodpovednosť niesli vtedy Ukrajinci za anglickú politiku a dnes za americkú? Ďaleko sme sa za tých osemdesiat rokov nedostali.

V prejave ste spomenuli Námesačníkov a ako sa mocnosti pred sto rokmi sami vohnali do situácie, keď nikto nechápal, načo je dobrá vojna, ale nemohli z nej vycúvať, kým sa jedna strana nezrútila od vyčerpania. Kto vytvoril tú ohromnú sieť sťahajúcu krajiny do vojny? Drobní propagandisti ako vy, ktorí denno-denne štvali proti niekomu. V stredoveku sa obyčajný ľud síce na vojnách zúčastňoval, ale len ako prostriedky, nie myšlienkový pohon. Až keď v 18. storočí začali vychádzať hromadne noviny, začali do vojen burcovať aj obyčajní pekári, všelijakí potrimiskári neúspešní chudáci a za iných okolností komické figúrky. Druhá lekcia z histórie žurnalistiky. Aj toto sa oplatí naštudovať – ako všetci tí drobní propagandisti desaťročia húdli svoje krčmové výmysly a kam to až došlo.

Orwell si všimol, že čím ďalej je propagandista od frontu, tým je bojovnejší. Propagandisti nie sú len tí druhí – ste to aj vy, pán docent. Kľúčiky od mieru momentálne drží jeden pán, ktorého meno sa bojíte nadarmo brať do úst. Mali by ste si dať pauzu od politiky, alebo sa premenujte na Zjednotení za zmier, namaľujte si na tank tri Zetká a choďte páliť prázdne mierové pózy na front. Keby ste boli naozaj za mier, museli by ste protestovať aj pred ruskou ambasádou.

Zdroj obrázka

Kyjev, sneh

Derusifikácia pokračuje. Ukrajina vyradila z knižníc milióny ruských či sovietskych kníh

07.02.2023 06:30

Do novembra minulého roka bolo z ukrajinských knižníc vyradených približne 19 miliónov výtlačkov kníh, ktoré vyšli v časoch ZSSR alebo boli v ruštine.

Rusko, Ukrajina, vojna, Srbsko, Vladimir Putin

ONLINE: Kyjev sa nechce vzdať Bachmutu, Rusi ho už čiastočne majú v rukách

07.02.2023 06:15, aktualizované: 06:40

V oblasti Bachmutu naďalej prebiehajú tvrdé boje. Ruskí vojaci ho čiastočne obsadili, ale Ukrajinci sa ho nemienia vzdať.

protest SAV bratislava veda

Politici o našej vede hovoria hlúposti. Je ustráchaná a chudobná, ale aj svetová, tvrdí jadrový fyzik Masarik

07.02.2023 06:05

Zahraniční experti hodnotili vedu na Slovensku. Výsledok pozitívne prekvapil aj samotných slovenských vedcov.

Turecko Sýria Zemetrasenie Silné Obete

Počty obetí zemetrasenia sa zvyšujú, v Turecku sa opäť triasla zem

07.02.2023 06:00, aktualizované: 06:43

Obete zemetrasenia v Turecku a Sýrii neustále pribúdajú a šanca na záchranu ďalších ľudí sa znižuje, aj preto, že teploty v oblasti sú nízke.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1583x
Priemerná čítanosť článkov: 1583x

Autor blogu

Kategórie

Archív